Острівець козацької слави у Нефедівцях
Мабуть, усім відома істина, що виховувати справжніх українців, патріотів своєї держави потрібно з дитинства. Бо на цьому етапі людина визначає свої життєві орієнтири та розробляє життєву позицію. Саме такий напрям обрав для виховання учнів педагогічний колектив Нефедівської ЗОШ І-ІІ ступенів на чолі з його директором, сотником Українського козацтва Олегом Гаруком.


Олег Петрович давно захопився ідеєю не просто традиційно навчати та виховувати дітей у школі, а в першу чергу ґрунтувати виховний процес на вихованні любові до сім’ї, роду і нації; до рідної природи, оселі, духу лицарства, волелюбності, побратимства; духу особистісної національної самосвідомості, гідності та честі; на формуванні в дітей поглядів, переконань, ідеалів, традицій, звичаїв і вірувань українського народу як корінного етносу Української держави. Саме тому в 2010 році педагогічний колектив школи обрав нову модель роботи – виховання учнів на засадах козацької педагогіки. Адже вона сягає йде корінням у національний ґрунт (сім’я-клас-школа і родина-школа), а кожний педагог черпає з нього життєдайну силу для розв’язання всієї низки складних проблем сучасного життя. Тож не дивно, що для проведення семінару-захисту моделі школи «Виховання учнів на засадах козацької педагогіки», який відбувся 29 квітня 2011 року, відділом освіти була обрана саме Нефедівська ЗОШ І-ІІ ступенів.


Нефедівська ЗОШ не є звичайною сільською школою. Тут педагоги прагнуть не лише навчити, а в першу чергу виховати нове свідоме покоління українців. Тому ще одним потужним кроком вперед до досягнення мети стало створення в школі дитячо-юнацької організації «Молода Січ». Можливістю показати те, що організація діє ефективно, а не, як сьогодні часто трапляється, лише «на папері», став проведений у школі семінар директорів, який перетворився на загальне сільське свято. Цього дня до Нефедівської ЗОШ прибуло чимало гостей, серед яких наказний отаман крайового козацтва імені Богдана Хмельницького генерал-хорунжий Українського козацтва, учасник бойових дій в Афганістані Юрій Басістий, завідуючий відділом національного відродження та програм для дітей і молоді Хмельницької телерадіокомпанії «Поділля-Центр» Євген Семенюк, писар крайового козацтва ім.. Б.Хмельницького полковник Григорій Шатоха, завідуючий лабораторією сільської школи Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, суддя крайового козацтва Леонід Буймістр, начальник відділу освіти Кам'янець-Подільської райдержадміністрації Олена Пронозюк, завідуюча районним методкабінетом Світлана Венгрин, інспектор відділу освіти Лілія Срібняк, сільський голова Володимир Василинчук, директори шкіл району, батьки та жителі села.

Гостей зустріли по-козацьки. У давнину кожному, хто потрапляв на Січ, спершу пропонували перекусити з дороги. Тому й у Нефедівцях біля куреня гостей зустріли два поважних козаки та запропонували кожному скуштувати найпопулярнішого національного продукту – смаженого сала з чорним хлібом та солоними огірочками. Щоб дістатися до території школи, потрібно було пройти крізь козацьку варту. А ступивши на подвір'я, всім здалося, що потрапили у Запорізьку Січ. Школярі та вчителі у національному вбранні, козак на коні, оформлення шкільного двору за зразком козацьких січей Подніпров’я ХУІІ ст., бій литавр, прапори та корогви, козацькі пісні – все нагадувало ілюстрації з підручника історії. Залишили незабутнє враження не лише урочисті промови гостей, а й натхненні виступи учнів школи, особливо гордості начального закладу – дипломантів численних районних, обласних та всеукраїнських конкурсів Ольги Ржеп’янської та Інги Морозюк, колишньої випускниці Віталії Костецької. Сюрпризом для присутніх став показ елементів бойового гопака студентами Хмельницької гуманітарної академії.

Здивували усіх й невеличка шкільна пасіка, роботою якої керує з власної ініціативи колишній учитель школи, а нині відомий пасічник району Олег Дріло (адже заняття бджільництвом було одним із побуту життя козаків), і шкільний дендропарк із 28 видів кущів та дерев, й озеленення території школи. Після закінчення урочистої частини присутні могли посмакувати, звареною на вогнищі юшкою, котра припала до смаку всім. Під час теоретичної частини семінару директор школи Олег Гарук поділився досвідом створення нової моделі виховної роботи у навчальному закладі: – Виховний процес, запроваджений вчителями школи, підтриманий батьками школярів. Нова модель виховної роботи була обговорена на батьківських зборах у квітні минулого року. А 14 жовтня, у день Покрови Пресвятої Богородиці – покровительки козацтва, ми в повному складі прийняли присягу та посвяту в українське козацтво, тобто стали першою в Кам’янець-Подільському районі школою, в якій було створено дитячо-юнацьку організацію «Молода Січ» імені Петра Сагайдачного. Про що засвідчує Грамота Хмельницького крайового отамана. Адже свого часу самобутнім явищем були січові школи, які задовольняли освітні, культурні, духовні й військово-оборонні потреби козацтва. У школі створено два курені: учнів 1-4 та 5-9 класів. Кожен з них має свій девіз, пісню, прапор та козацький куточок. Тому не дивно, що всі шкільні свята проходять з використанням не лише державної, а й символіки шкільної козацької організації. Відповідно до нормативно-правових документів українського козацтва педагогами розроблено та затверджено сільською радою Статут шкільної козацької організації, її гімн, девіз, урочисту обіцянку, атрибутику та основні напрямки діяльності. Обрано кошового отамана, створено козацьку раду, оформлено загальношкільний козацький куточок…

Нове – це добре забуте старе. Я не закликаю повернутися у вчорашній день. А ось у позавчорашній – варто. Маємо гарний приклад – козацька доба. Козаки не лише були мужніми воїнами, вільнолюбними громадянами, державними мужами, умілими господарями землі, досвідченими хліборобами, вмілими ремісниками, державними мужами, але й мудрими вихователями дітей. Вони змалечку формували у молодого покоління синівську любов до рідної землі, готовність її захищати від поневолювачів, до жертовності, високу національну свідомість, глибоку духовність, гартували фізично. Нашу ідею підтримали і районний відділ освіти, з допомогою якого ми маємо змогу з 2010-2011 навчального року вивчати побут, звичаї, культуру та заняття українського народу і козацтва зокрема на уроках українознавства. Не залишилася байдужою і місцева громада, адже будівельні матеріали нам допомогла придбати сільська рада, а при батьківській підтримці було куплено національні костюми для дітей школи і садка.

У планах директора ще багато задумів: літнє козацьке таборування, оволодіння козацьким бойовим мистецтвом, кінні та піші походи, різного роду конкурси, змагання; форма повсякденна та парадна; урочисті посвяти в козаки; волонтерство; зелені патрулі; пошуково-дослідницька робота. Безперечно, що перед керівництвом школи стоять далеко не прості завдання, та за допомогою влади, науковців, працівників освіти, духовенства воно сподівається вирішити ці питання. Та особливо колектив розраховує на батьків. Саме вони найбільше зацікавлені, щоб їхні діти росли розумними й здоровими, веселими й кмітливими, щоб вони приносили в дім тільки радість, стали справжніми громадянами України.
«Наш колектив робитиме все для того, щоб у молоді, яка, на жаль, почала губити життєві орієнтири, відродити почуття патріотизму, любові до Батьківщини, віру в майбутнє – особисте й України», – стверджує Олег Гарук.
Старання й наполегливість Олега Петровича помітили не лише в районі. Так, гетьманом Українського козацтва Миколою Пантелюком за вагомий внесок у справу відродження та розвитку Українського козацтва, ствердження української національної ідеї, активне виховання підростаючого покоління на козацьких традиціях та звичаях він був нагороджений орденом Івана Богуна, який урочисто вручив крайовий отаманон українського козацтва імені Богдана Хмельницького, генерал-хорунжий Юрій Басістий.
|